02 okt
<p><strong>RTX 5070, RTX 5070 Ti alebo RTX 5080 – kto v roku 2026 hľadá výkonnú hernú grafickú kartu od NVIDIA, takmer vždy skončí pri tejto trojici.</strong> Všetky tri karty patria ku generácii Blackwell a ovládajú rovnaké funkcie DLSS 4. Napriek tomu sa výrazne líšia vo videopamäti, spotrebe energie, požiadavkách na napájanie a veľkosti – a práve tieto body rozhodujú o tom, či karta pasuje k vášmu monitoru, vášmu zdroju a vašej skrini.</p>
<p>V tomto sprievodcovi začíname situáciou na trhu v roku 2026, pretože tá ovplyvňuje rozhodnutie o kúpe silnejšie než v predchádzajúcich rokoch. Potom prejdeme technické kritériá, triezvo zhodnotíme DLSS 4 a Multi Frame Generation a dáme konkrétne odporúčania pre procesor, základnú dosku a monitor. Technické údaje pochádzajú z oficiálnych produktových stránok NVIDIA; výkon opisujeme v triedach namiesto vymyslených hodnôt FPS a pri nameraných hodnotách odkazujeme na nezávislé testy.</p>
<h2>To najdôležitejšie v troch vetách</h2>
<p>RTX 5070 je rozumná voľba pre 1080p a 1440p, ak sa vyžadujú moderné funkcie bez ceny vyššej triedy. RTX 5070 Ti ponúka 16 GB pamäte a pre mnohých kupujúcich je najlepším kompromisom – silná vo WQHD s maximálnymi detailmi a s DLSS použiteľná aj v UHD. RTX 5080 je najrýchlejšia z troch kariet a je určená pre UHD hráčov, nadšencov ray tracingu a kreatívcov.</p>
<blockquote><p>Vyberte grafickú kartu podľa monitora, ktorý budete používať v najbližších troch až štyroch rokoch – nie podľa toho, ktorý dnes náhodou stojí na stole.</p></blockquote>
<h2>Východisková situácia 2026: Prečo čakanie sotva funguje ako stratégia</h2>
<p>Kedysi pol roka čakania často prinieslo novú generáciu alebo aspoň refresh. V roku 2026 to vyzerá inak. NVIDIA cez X potvrdila, že na CES 2026 nebudú oznámené žiadne nové grafické karty, ako informoval PC Games Hardware. Očakávané modely RTX 50 Super tak zostali bokom.</p>
<p>Vo februári 2026 <a href='https://www.trendforce.com/news/2026/02/06/news-nvidia-reportedly-plans-no-new-gaming-gpu-in-2026-amid-memory-tightness-first-time-in-30-years/' target='_blank' rel='noopener'>TrendForce</a> s odvolaním sa na The Information a Reuters uviedol, že NVIDIA v tomto roku údajne neplánuje žiadny nový herný grafický čip, pretože celosvetový nedostatok pamätí vedie koncern k uprednostňovaniu AI akcelerátorov. NVIDIA tento plán nepotvrdila; hovorca len uviedol, že naďalej dodávajú všetky produkty GeForce a spolupracujú s dodávateľmi na maximalizácii dostupnosti pamätí.</p>
<p>Ide o správy, nie o oficiálne plány. V súhrne však ukazujú: jasne termínovaný nástupca, na ktorého by sa čakanie vyplatilo, momentálne neexistuje, a tlak na trh s pamäťami skôr neznižuje ceny grafických kariet.</p>
<blockquote><p>Ak je vhodná karta dostupná za cenu, ktorá sa zmestí do vášho rozpočtu, je kúpa teraz spoľahlivejším plánovaním než čakanie na refresh bez oficiálneho dátumu.</p></blockquote><h2>Technické údaje v prehľade</h2>
<p>NVIDIA zverejňuje základné parametre <a href='https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5070-family/' target='_blank' rel='noopener'>rodiny RTX 5070</a> a <a href='https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5080/' target='_blank' rel='noopener'>RTX 5080</a> na oficiálnych produktových stránkach. Partnerské karty od ASUS, MSI, Gigabyte, Palit a ďalších výrobcov môžu byť od výroby pretaktované a často bývajú výrazne väčšie.</p>
<table>
<thead><tr><th align='left'>Vlastnosť</th><th align='left'>RTX 5070</th><th align='left'>RTX 5070 Ti</th><th align='left'>RTX 5080</th></tr></thead>
<tbody>
<tr><td align='left'>Video pamäť</td><td align='left'>12 GB GDDR7</td><td align='left'>16 GB GDDR7</td><td align='left'>16 GB GDDR7</td></tr>
<tr><td align='left'>Pamäťové rozhranie</td><td align='left'>192 bit</td><td align='left'>256 bit</td><td align='left'>256 bit</td></tr>
<tr><td align='left'>Výkon grafickej karty (TGP)</td><td align='left'>250 W</td><td align='left'>300 W</td><td align='left'>360 W</td></tr>
<tr><td align='left'>Odporúčaný výkon zdroja</td><td align='left'>650 W</td><td align='left'>750 W</td><td align='left'>850 W</td></tr>
<tr><td align='left'>Napájací konektor podľa NVIDIA</td><td align='left'>2× 8-pin cez adaptér alebo kábel PCIe Gen 5 od 300 W</td><td align='left'>2× 8-pin cez adaptér alebo kábel PCIe Gen 5 od 300 W</td><td align='left'>3× 8-pin cez adaptér alebo kábel PCIe Gen 5 od 450 W</td></tr>
<tr><td align='left'>Founders Edition</td><td align='left'>242 mm, Dual-Slot</td><td align='left'>Rozmery závisia od výrobcu</td><td align='left'>304 mm, Dual-Slot</td></tr>
<tr><td align='left'>Americká uvádzacia cena</td><td align='left'>549 USD</td><td align='left'>749 USD</td><td align='left'>999 USD</td></tr>
</tbody>
</table>
<p>Americké ceny pochádzajú z <a href='https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-blackwell-geforce-rtx-50-series-opens-new-world-of-ai-computer-graphics' target='_blank' rel='noopener'>oznámenia NVIDIA pre CES 2025</a> a ukazujú len cenové rozdiely medzi modelmi. Európske ceny závisia od daní, výmenného kurzu a dostupnosti – aktuálne ceny nájdete kedykoľvek v našej kategórii <a href='https://distrinode.sk/graficke-karty-gpu'>Grafické karty (GPU)</a>.</p>
<h2>Kritérium 1: Video pamäť – 12 GB alebo 16 GB?</h2>
<h3>Na čo sa VRAM používa</h3>
<p>Vo video pamäti sú uložené textúry, geometria, dátové štruktúry ray tracingu a práve vypočítané obrazy. Ak nestačí, dáta sa musia načítať cez PCIe zbernicu. Prejavuje sa to trhaním, oneskoreným načítavaním textúr alebo hrami, ktoré potichu znižujú kvalitu textúr. Surový výkon GPU nedokáže nedostatok pamäte úplne zakryť.</p>
<h3>RTX 5070 s 12 GB</h3>
<p>Pre Full HD a väčšinu WQHD titulov dnes 12 GB rýchlej GDDR7 pamäte stačí, najmä preto, že DLSS interne renderuje v nižšom rozlíšení. Kritickejšie to je pri nových hrách s vysokorozlišovacími textúrovými balíkmi a intenzívnym ray tracingom. Kto chce svoju kartu používať päť rokov a vždy používať najvyššiu úroveň textúr, mal by pri 12 GB dávať pozor.</p>
<h3>RTX 5070 Ti a RTX 5080 s 16 GB</h3>
<p>Oba väčšie modely používajú 256-bitové rozhranie so 16 GB GDDR7. Podľa testu RTX 5070 Ti od ComputerBase je karta založená na rovnakom GPU GB203 ako RTX 5080, avšak s približne o 17 percent menším počtom shader jednotiek a nižším boost taktom. V pamäti teda nie je žiadny rozdiel – príplatok k RTX 5080 platíte predovšetkým za výpočtový výkon.</p>
<h2>Kritérium 2: Cieľové rozlíšenie</h2>
<h3>Full HD (1080p)</h3>
<p>V 1080p majú všetky tri karty dostatok rezerv a v mnohých hrách je limitom CPU. RTX 5080 len pre Full HD monitor sa vyplatí nanajvýš pre kompetitívne strieľačky na veľmi rýchlych displejoch v kombinácii so špičkovým procesorom.</p>
<h3>WQHD (1440p)</h3>
<p>Tu sa RTX 5070 a RTX 5070 Ti stretávajú v najtesnejšom súboji. RTX 5070 si s rýchlym WQHD monitorom vo väčšine hier dobre poradí, RTX 5070 Ti ponúka viac rezerv pre maximálne detaily, ray tracing a nadchádzajúce tituly. Namerané hodnoty pre jednotlivé hry poskytuje napríklad test RTX 5070 od ComputerBase.</p>
<h3>Ultra HD (4K)</h3>
<p>Pre natívne UHD s vysokými detailmi je RTX 5080 najpohodlnejšou voľbou, RTX 5070 Ti je s DLSS Super Resolution schopná 4K karta. RTX 5070 zvládne mnohé hry v UHD s DLSS, ako čisto 4K karta však kvôli 12 GB nie je prvou voľbou.</p>
<p><img src='/image/catalog/blog/body/dn-real-464-b1.webp' alt='Herná grafická karta s tromi ventilátormi'></p><h2>Kritérium 3: Napájací zdroj a 12V-2x6 konektor</h2>
<p>NVIDIA uvádza výkon grafických kariet 250 W, 300 W a 360 W a odporúča napájacie zdroje s 650 W, 750 W, respektíve 850 W. Tieto hodnoty platia pre typický herný systém. Pri energeticky náročnom procesore, mnohých diskoch alebo továrensky pretaktovanej karte môže byť potrebná o stupeň vyššia hodnota. Dôležitejší než číslo na etikete je kvalitný napájací zdroj od známeho výrobcu s kvalitnými ochrannými obvodmi.</p>
<h3>Natívny kábel alebo adaptér</h3>
<p>Všetky tri karty používajú 16-pinový 12V-2x6 konektor. Podľa <a href='https://www.corsair.com/sk/sk/explorer/diy-builder/power-supply-units/does-the-50-series-need-a-12v-2x6-cable/' target='_blank' rel='noopener'>vysvetlenia Corsair k napájacím káblom RTX-50</a> sa existujúce káble 12VHPWR dajú naďalej používať, pretože oba štandardy sa v kábli nelíšia; adaptéry z viacerých 8-pinových konektorov tiež fungujú. Novší napájací zdroj s natívnym káblom je však usporiadanejší a ušetrí objemný adaptér v skrini.</p>
<blockquote><p>16-pinový konektor vždy úplne zasuňte a kábel neohýbajte ostro priamo pri konektore.</p></blockquote>
<h2>Kritérium 4: Skriňa, dĺžka a chladenie</h2>
<p>RTX 5070 Founders Edition meria 242 mm, RTX 5080 Founders Edition 304 mm, obe vo formáte Dual-Slot. Mnohé partnerské karty s veľkými trojventilátorovými chladičmi sú dlhšie a zaberajú viac ako dva sloty. Pred kúpou porovnajte maximálnu dĺžku grafickej karty podľa manuálu skrine s rozmermi konkrétneho modelu a nechajte priestor pre napájací kábel, ktorý by sa nemal tlačiť na bočný panel.</p>
<p>Rovnako dôležité je prúdenie vzduchu: Karta s 300 až 360 wattmi vydáva do skrine veľa tepla. Predné ventilátory by mali vzduch nasávať a zadné alebo horné vyfukovať. Najtichšie bývajú takéto systémy zvyčajne v Midi-Tower skriniach s mesh prednou časťou. Pri ťažkých kartách podpera zabraňuje trvalému zaťaženiu PCIe slotu.</p>
<h2>Kritérium 5: DLSS 4, DLSS 4.5 a Multi Frame Generation</h2>
<p>Podľa oficiálnej <a href='https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/technologies/dlss/' target='_blank' rel='noopener'>stránky DLSS od NVIDIA</a> fungujú Super Resolution, Ray Reconstruction a DLAA na všetkých kartách GeForce RTX od série 20, klasická Frame Generation na RTX 40 a RTX 50, Multi Frame Generation však len na sérii RTX 50. Všetky tri karty v tomto porovnaní teda ponúkajú presne rovnaký rozsah funkcií.</p>
<h3>Čo sa zmenilo v roku 2026</h3>
<p>Na začiatku série RTX 50 sa uvádzalo, že DLSS 4 Multi Frame Generation vytvára až tri dodatočné snímky na jednu vykreslenú snímku. Dňa 31. marca 2026 NVIDIA prostredníctvom aplikácie NVIDIA App zverejnila <a href='https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia-app-dlss-4-5-dynamic-multi-frame-generation-available-now/' target='_blank' rel='noopener'>DLSS 4.5 Dynamic Multi Frame Generation</a> s režimom 6X, ktorý na kartách RTX 50 vytvára päť dodatočných snímok na jednu natívne vypočítanú snímku. Dynamický režim prispôsobuje faktor počas hrania, aby dosiahol zvolenú snímkovú frekvenciu alebo obnovovaciu frekvenciu monitora.</p>
<h3>Realistické očakávania</h3>
<p>Generované snímky robia pohyb na rýchlych monitoroch plynulejším, NVIDIA Reflex udržiava reakčný čas v medziach. Hra však stále reaguje na základe skutočne vykreslených snímok – Frame Generation preto funguje najlepšie, keď je základná snímková frekvencia už hrateľná. Aj ComputerBase v teste RTX 5080 zdôrazňuje, že karta sa bez Multi Frame Generation len málo odlišuje od RTX 4080 Super. Preto karty vždy porovnávajte najprv bez Frame Generation.</p>
<h2>Vhodný procesor a platforma</h2>
<p>Silná grafická karta so starým CPU premrháva výkon, najmä vo Full HD a WQHD. Pri výbere z našich <a href='https://distrinode.sk/procesory-cpu'>procesorov (CPU)</a> pomôžu tieto pravidlá:</p>
<ul>
<li><strong>RTX 5070:</strong> Aktuálny šesť- alebo osemjadrový procesor strednej triedy je pre WQHD hranie vyvážený.</li>
<li><strong>RTX 5070 Ti:</strong> Osemjadrový procesor orientovaný na hry je zmysluplný, najmä s rýchlym WQHD monitorom.</li>
<li><strong>RTX 5080:</strong> V UHD pracuje predovšetkým GPU, silný moderný procesor však zabezpečuje rovnomerné časy snímok, napríklad v strategických hrách a simuláciách.</li>
</ul>
<p>Všetky tri karty používajú PCIe 5.0 x16, fungujú však aj v slotoch PCIe 4.0. Pri novej zostave sa odporúča jedna z našich <a href='https://distrinode.sk/zakladne-dosky'>základných dosiek</a> s vystuženým horným x16 slotom a dostatočným odstupom pod ním pre hrubý chladič.</p><h2>Správny monitor ku karte</h2>
<table>
<thead><tr><th align='left'>Monitor</th><th align='left'>Vhodná karta</th><th align='left'>Odôvodnenie</th></tr></thead>
<tbody>
<tr><td align='left'>1080p, 144–240 Hz</td><td align='left'>RTX 5070</td><td align='left'>Dostatok výkonu, často limituje CPU</td></tr>
<tr><td align='left'>1440p, 144–180 Hz</td><td align='left'>RTX 5070 alebo RTX 5070 Ti</td><td align='left'>5070 Ti s väčšou rezervou a 16 GB</td></tr>
<tr><td align='left'>1440p, 240 Hz alebo Ultrawide</td><td align='left'>RTX 5070 Ti</td><td align='left'>Viac pixelov alebo snímok, 16 GB VRAM</td></tr>
<tr><td align='left'>4K, 120–160 Hz</td><td align='left'>RTX 5080 (alebo 5070 Ti s DLSS)</td><td align='left'>Najvyšší výkon z tých troch</td></tr>
</tbody>
</table>
<p>Kto zároveň mení obrazovku, môže v našej kategórii <a href='https://distrinode.sk/pocitacove-monitory'>Počítačové monitory</a> filtrovať podľa rozlíšenia a obnovovacej frekvencie. Displej s adaptívnou synchronizáciou (G-SYNC Compatible) citeľne vyhladzuje výkyvy snímkovej frekvencie – práve v spojení s Frame Generation.</p>
<p><img src='/image/catalog/blog/body/dn-real-464-b2.webp' alt='Grafická karta s dvoma ventilátormi na bielom stole'></p>
<h2>Kreatívna práca, 3D a lokálna AI</h2>
<p>Mnohé herné počítače slúžia cez deň ako pracovný nástroj – na strih videa, 3D modelovanie, úpravu fotografií alebo vyskúšanie lokálnych AI nástrojov. Pri takýchto úlohách je videopamäť často ešte dôležitejšia ako v hrách, pretože veľké scény, dlhé časové osi a AI modely rýchlo zaplnia dostupný priestor. Kto chce počítač využívať aj takto, je s 16 GB, teda RTX 5070 Ti alebo RTX 5080, výrazne lepšie vybavený ako s 12 GB kartou.</p>
<p>Pre kreatívcov navyše NVIDIA ponúka <a href='https://www.nvidia.com/en-eu/studio/' target='_blank' rel='noopener'>program NVIDIA Studio</a> s vlastnými Studio ovládačmi, ktoré sú podľa výrobcu ladené na stabilitu a výkon v kreatívnych aplikáciách. Medzi RTX 5070 Ti a RTX 5080 rozhoduje v pracovnej praxi predovšetkým čas: Kto denne renderuje alebo exportuje, profituje z rýchlejšej karty. Ak je však úzkym miestom pamäť a nie výpočtový výkon, RTX 5070 Ti podá takmer rovnaký výkon.</p>
<h2>Karty partnerov, hlučnosť a pretaktovanie</h2>
<p>Karty s rovnakým GPU sa môžu v bežnom živote výrazne líšiť. Model s veľkým chladičom a tromi ventilátormi zostáva pri zaťažení zvyčajne tichší ako kompaktná verzia s dvoma ventilátormi, pretože ventilátory môžu pri rovnakom množstve tepla otáčať pomalšie. Väčší chladič však potrebuje viac miesta a je ťažší.</p>
<p>Továrensky pretaktované verzie prinášajú spravidla len malý výkonnostný prínos, môžu však mierne zvýšiť spotrebu – ďalší dôvod, prečo pri zdroji počítať s rezervou. Na stránke výrobcu konkrétneho modelu si vždy overte dĺžku, šírku slotu, odporúčaný výkon zdroja a umiestnenie napájacieho konektora.</p>
<h2>Ako správne čítať výsledky testov</h2>
<p>V tomto sprievodcovi zámerne neuvádzame hodnoty FPS, pretože silne závisia od hry, nastavení, verzie ovládača a procesora. Pri nezávislých testoch si všímajte tri veci: či sa meralo s Frame Generation alebo bez nej, v akom rozlíšení a s akým CPU v testovacej zostave. Až potom sa dajú výsledky preniesť na vlastný počítač. Ak sa graf zdá príliš dobrý na to, aby bol pravdivý, oplatí sa pozrieť, či sa v ňom neporovnávajú snímky s Multi Frame Generation so snímkami bez tejto technológie.</p>
<h2>Naše odporúčanie podľa typu kupujúceho</h2>
<h3>Cenovo uvedomelý hráč vo WQHD</h3>
<p>Kto má rýchly WQHD monitor, hrá prevažne aktuálne multiplayerové tituly a má solídny 650-wattový zdroj, je s RTX 5070 dobre vybavený. Ušetrené peniaze sa lepšie investujú do rýchleho SSD alebo viac operačnej pamäte.</p>
<h3>Kupujúci s výhľadom na roky</h3>
<p>Kto chce svoju grafickú kartu používať päť rokov a kladie dôraz na maximálne textúry, mal by siahnuť po RTX 5070 Ti. Zdieľa množstvo pamäte a pamäťové rozhranie s RTX 5080 a zostáva pri miernej spotrebe.</p>
<h3>Nadšenec do UHD a kreatívci</h3>
<p>Pre rýchly 4K monitor, tituly s Path Tracing alebo každodenné renderovanie a strih videa je RTX 5080 karta s najmenším počtom kompromisov. Naplánujte tu celý systém: 850-wattový zdroj, veľká skriňa, dobré prúdenie vzduchu.</p><h2>Hotový PC alebo upgrade?</h2>
<p>Ak je váš počítač starší ako päť alebo šesť rokov, moderná karta RTX si často vyžaduje výmenu napájacieho zdroja, prípadne skrine a niekedy aj procesora a základnej dosky. Potom je kompletný systém z našej kategórie <a href='https://distrinode.sk/stolne-pocitace-a-pracovne-stanice'>Stolné PC a pracovné stanice</a> často jednoduchším a vyváženejším riešením.</p>
<p>Pri novšom PC je upgrade grafickej karty jedným z najefektívnejších opatrení na predĺženie životnosti. Skontrolujte napájací zdroj a konektory, zmerajte skriňu, aktualizujte BIOS a po inštalácii nainštalujte aktuálny ovládač zo <a href='https://www.nvidia.com/en-eu/drivers/' target='_blank' rel='noopener'>stránky ovládačov NVIDIA</a>.</p>
<p>Hotový PC má navyše výhodu v tom, že napájací zdroj, chladenie a skriňa sú už dimenzované na odpadové teplo a spotrebu energie karty. Práve pri RTX 5080 s grafickým výkonom 360 wattov to ušetrí veľa hľadania. Kto však rád skladá sám a cielene si vyberá jednotlivé komponenty, pri vlastnej zostave si zachováva plnú kontrolu nad hlučnosťou, vzhľadom a možnosťami neskoršieho upgradu.</p>
<p><img src='/image/catalog/blog/body/dn-real-464-b3.webp' alt='Graphics card circuit board with GPU chip'></p>
<h2>Časté chyby pri kúpe</h2>
<ul>
<li>Kúpiť RTX 5080 pre Full-HD monitor a starý procesor, takže veľa výkonu zostane nevyužitých.</li>
<li>Zvoliť RTX 5070 pre 4K monitor a potom zápasiť s limitom 12 GB.</li>
<li>Ignorovať odporúčanie NVIDIA pre napájací zdroj a naďalej používať starý lacný zdroj.</li>
<li>Nezmerať dĺžku, šírku slotu a priestor pre napájací kábel.</li>
<li>Porovnávať karty len podľa grafov s aktivovanou Frame Generation.</li>
<li>Nezasunúť 16-pinový konektor úplne alebo prehnúť kábel priamo pri konektore.</li>
<li>Nekonečne čakať na refresh, ktorého termín nikto oficiálne neuviedol.</li>
</ul>
<h2>Kontrolný zoznam pred kúpou</h2>
<ol>
<li>Určiť cieľové rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu monitora na najbližšie roky.</li>
<li>Rozhodnúť sa medzi 12 GB (RTX 5070) a 16 GB (RTX 5070 Ti / RTX 5080) podľa plánovanej doby používania.</li>
<li>Skontrolovať napájací zdroj: 650 W, 750 W alebo 850 W podľa NVIDIA, od značkového výrobcu.</li>
<li>Zabezpečiť kábel 12V-2x6 alebo 12VHPWR, prípadne dostatok 8-pinových konektorov pre adaptér.</li>
<li>Zmerať priestor v skrini a voľné sloty.</li>
<li>Skontrolovať, či procesor nebrzdí kartu vo vašom rozlíšení.</li>
<li>Po inštalácii aktualizovať ovládače a nastaviť DLSS pre každú hru.</li>
</ol>
<h2>Často kladené otázky</h2>
<h3>Je RTX 5070 Ti bližšie k RTX 5070 alebo k RTX 5080?</h3>
<p>Pokiaľ ide o pamäť, zodpovedá RTX 5080: 16 GB GDDR7 na 256 bitoch. Pri spotrebe energie sa s 300 W nachádza medzi 250 W a 360 W. Táto kombinácia z nej robí pre mnohých najvyváženejšiu voľbu.</p>
<h3>Podporujú všetky tri karty DLSS 4.5 Multi Frame Generation?</h3>
<p>Áno. Podľa NVIDIA je Multi Frame Generation vrátane 6X a Dynamic režimu zverejneného v roku 2026 funkciou série RTX 50. Príslušná hra musí podporovať DLSS Frame Generation, alebo sa funkcia aktivuje prostredníctvom Override v aplikácii NVIDIA.</p>
<h3>Stačí môj existujúci napájací zdroj?</h3>
<p>Možno. Porovnajte skutočný výkon s odporúčaním NVIDIA, zohľadnite vek a kvalitu a skontrolujte, či je k dispozícii 16-pinový kábel alebo dostatok 8-pinových PCIe konektorov. Pri starom neznačkovom zdroji je výmena lacnou poistkou pre drahú kartu.</p>
<h3>Oplatí sa čakať na RTX 50 Super?</h3>
<p>Správy z roku 2026 opisujú Super refresh ako odložený a hovoria, že NVIDIA v tomto roku údajne neplánuje nový herný grafický čip – oficiálne to nie je potvrdené. Bez termínu zostáva čakanie hazardom.</p>
<h3>Je RTX 5080 vhodná na kreatívnu prácu?</h3>
<p>Áno, je najrýchlejšia z troch pre rendering, kódovanie videa a efekty akcelerované GPU. Keďže však RTX 5070 Ti má tiež 16 GB, pri projektoch limitovaných pamäťou namiesto výpočtovým výkonom môže byť lacnejšia karta rozumnejšou voľbou.</p>
<hr>
<p>Ste pripravení na rozhodnutie? Porovnajte aktuálne ceny a dostupnosť RTX 5070, RTX 5070 Ti a RTX 5080 v sortimente grafických kariet DistriNode alebo si vyberte kompletný PC, ktorý je už prispôsobený jednej z týchto kariet. Navštívte <a href='/'>distrinode.sk</a>.</p>
Pridať komentár